• Další rána pro festivaly Hradci? Ne! Jde především o bezpečnost a zdraví lidí

  Negativní reakce vyvolalo v posledních dnech několik článků na téma využívání hangárů na letišti při hudebních festivalech, které zveřejnila MF DNES. Vzhledem k tomu, že články jsou v mnoha rovinách neobjektivní a zkreslující, je třeba tyto informace uvést na pravou míru.

  Hangáry na letišti organizátoři hudebních festivalů roky využívali, nicméně před nedávným časem bylo město ze strany policie upozorněno na rizika v souvislosti s protiteroristickými opatřeními v rámci celé Evropy. Z toho důvodu město provedlo revizi účelu užívání areálu s cílem zjistit zajištěnost bezpečnosti návštěvníků.

  Na základě revize bylo zjištěno, že hangáry byly zkolaudovány jako sklady letištní vojenské techniky, nikoliv jako prostory určené k hudebním produkcím. Toto zjištění je zcela zásadní a město z těchto důvodů musí provést nápravu.

  Vzhledem k velké koncentraci osob na těchto akcích musí být bezpečnost návštěvníků na prvním místě. Hangáry však v současné době nesplňují byť minimální normy s ohledem na zabezpečení dostatečného počtu a kapacity únikových cest a další požadavky požární bezpečnosti. Hangáry mají např. pouze jediný vchod (žádný únikový východ) a v případě požáru a uzavření či nefunkčnosti jediných dveří by se tento prostor stal likvidačním ohnivým peklem.

  V žádném případě se tedy nejedná o další ránu zasazenou organizátorům festivalu, naopak! Prioritou města je vytvořit po všech stránkách odpovídající zázemí pro hudební festivaly a především připravit hangáry po návštěvníky v takové podobě, která bude vyhovovat všem bezpečnostním opatřením a ochrání zdraví i bezpečnost lidí.

  Jistě někteří mohou namítnout, že roky tento stav nikomu nevadil a hangáry na letišti byly zcela běžně k těmto účelům využívány. Tato neřešená skutečnost vznikla před mnoha lety, kdy předchozí vedení města dalo využívání hangárů v této podobě zelenou. Tehdy se také většinový nájemce Festivalparku – firma Radka Maliníka – vedení města zavázal, že hangáry postupně přizpůsobí odpovídajícím bezpečnostním parametrům. To se ale nestalo.

  Snahou města je zjednat nápravu věci, hangáry zrekolaudovat a upravit tak, aby byla eliminována rizika pro návštěvníky festivalů. V žádném případě se tedy nejedná o házení klacků pod nohy organizátorů. Ba naopak, postup města by měl ocenit každý rozumný čtenář těchto řádků.

  Podělte se s ostatními...Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin