Jan Kašpárek

26 Jan Kašpárek

  1. Proč kandiduji?
    Dětství jsem prožil jako takový poloviční Hradečák. I když jsme v Opatovicích nad Labem, odkud pocházím, patřili k Pardubicím, Hradec mi byl vždycky bližší, nejen polohově, ale i povahově. Intenzivněji jsem ho začal vnímat při studiu na SPŠ Stavební. Při každodenních přesunech do školy a s kamarády po městě jsem si čím dál víc uvědomoval výjimečnost tohoto města. Hned jsem si zamiloval rozmanitost prostoru s všudypřítomnou zelení, která se občas rozlije do velkých ploch parků. Přechody mezi průhledovými liniemi paprsčitých tříd, intimními uličkami kolem Velkého náměstí, vzdušným nábřežím, blokovou zástavbou… Pak jsem začal nejen díky škole zvedat hlavu a pořád objevuji nové krásy a detaily. Již při studiu na vysoké škole v Brně jsem se domů vracel do Hradce. Přirozeně mám zájem o rozvoj a dění v prostoru, kde žiji a kde budou jednou žít moje děti. Důležité je, že si to v Hradci uvědomuje spousta lidí a na rozvoji města v posledních letech je to vidět. I když jde o jednotlivce s vlastním názorem, stále tu máme systém politických stran a tak kandiduji za hnutí HDK, protože to je strana, kde funguje svoboda vlastního názoru a na jednotlivých lidech je vidět, že to dělají s láskou. Dnes, nejen mezi mladými, dostává slovo politika pejorativní nádech a je na čase, aby se více prosadila odpovědnost a odvolatelnost jednotlivých členů zastupitelstva. Komunální politika je základním prvkem systému, který umožňuje lidem obrátit se na zvolené zástupce, které znají, a ti to řeší výše. Díky moderním technologiím a primárně internetu jsou již dnes jednotliví občané jednoduše v obraze a komunikace mezi nimi samotnými a zvolenými zástupci může probíhat velmi efektivně. Toho je příkladem petice proti kácení stromů podél toku Orlice, kterou během týdne podepsalo přes 10 tisíc občanů. Rád bych pomohl dalšímu rozvoji této komunikace a společnosti, které není jedno, co se v Hradci děje.
  2. Proč by mi lidé měli dát hlas?
    Doufám, že bude letos na kandidátkách všech stran více lidí mladší generace a doplní jiný úhel pohledu – ať už v zastupitelstvu, nebo v různých komisích. Sám jsem byl minulé období členem výboru pro územní plánování a rozvoj města a byla to pro mne, jako pro mladého architekta, velká zkušenost. Myslím si, že v každém dobře fungujícím týmu je potřeba rozmanitost bez zaujatého ega.
  3. Krásné a příjemné město dělají i lidé. Jedno z mála, co mi zde stále chybí, je pozitivní vnímání mezi lidmi. Při pohybu ve městě bych rád potkával více lidí, kteří si očním kontaktem a úsměvem dodají alespoň trochu pozitivní energie i když třeba den nestojí za moc. Nedávno jsem začal říkat místo klasického “na shledanou” “hezký den” a je příjemné pozorovat, jak na to lidé pozitivně reagují. Takže všem občanům Hradce upřímně přeji nejen ten aktuální hezký den, a hlavně více důvodů se usmívat.