• Pavel Rytíř: Čtvrtka a výročí atletiky

  Čtvrtka je v atletickém slangu běh na jeden okruh stadionu standardní délky 400 m (cca čtvrt anglické míle).
  7. 1904 uspořádali studenti hradeckých škol první oficiální atletické závody na území města, tento den také považujeme za počátek atletiky v Hradci Králové. Mezi účastníky a pořadateli byl i Emil Vachek, začínají novinář a budoucí spisovatel a třeba také Adolf Žabokrtský, pozdější ředitel „Drtinových škol“. Za zmínku stojí, že stejná parta studentů o rok později byla u založení organizovaného fotbalu v Hradci Králové. Je tedy fotbal mladší bratr atletiky?

  Josef Wimmer z rodiny významného hradeckého stavitele byl prvním hradeckým atletem, který v roce 1926 startoval za tehdejší ČSR v mezistátním utkání. Na čtvrtce.

  Nejznámějším hradeckým atletem v poválečném období byl Míla Moravec. Na čtvrtce (s překážkami) držel národní rekord. V dnes neuvěřitelné kombinaci byl také první československý desetibojař, který dosáhl na hranici 7000 bodů. A mnohokrát úspěšně reprezentoval v mezistátních utkáních Československo na čtvrtce překážek a ve čtvrtkařské štafetě.

  Hradeckou sportovní cenou za rok 2017 byli oceněni mistři ČR na 4x400m ze Sokola Hradec Králové v sestavě Michal Desenský, Vít Müller, Lukáš Hodboď a Štěpán Jirman. To, co v jiných sportem není samozřejmé – všichni reprezentovali hradecký oddíl již v mládežnických kategoriích a byli také oceněni jako Naděje královéhradeckého sportu. Čtvrtka je v současné době výkladní skříň hradecké atletiky.  Např. Michal Desenský je trojnásobný halový mistr ČR na 400 m a člen štafety, která drží národní rekord na 4x400m (štafeta byla čtvrtá na ME 2016).  Naposledy člen štafety, která obsadila páté místo na halovém MS 2018 v Birminghamu. Vít Müller je „úřadující“ mistr ČR na 400 m překážek, pomohl štafetě na MS 2018 postoupit do finále a spolu s Lukášem Hodboděm byli členové štafety 4x400m, která vybojovala bronz na Univerziádě 2017 v Tajpej.

  V aktuálních tabulkách na 400 m jsou mezi pěti nejlepšími dva atleti v hradeckém dresu Müller s Desenským a ještě hradecký odchovanec Filip Šnajdr t.č. Slavia Praha.

  Poznámka :

  „Začátkem srpna byli Michal Desenský a Vít Müller členy štafety, která v rozběhu na ME 2018 v Berlíně vytvořila český rekord na 4x400m 3:02,52. Finalistou na 800 m se stal Lukáš Hodboď v novém krajském rekordu. A hradecký odchovanec Honza Doležal byl také osmý v desetiboji.“

   

   

  Ing. Pavel Rytíř, zastupitel zvolený za Hradecký demokratický klub

  Podělte se s ostatními...Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin