• Pravidla, nebo povidla…

  Ve slušných společnostech jsou respektována nejen psaná pravidla (zákony, řády, směrnice) ale také nepsané normy, obvyklé a zažité standardy oddělující to dobré od nedobrého, pravdu od lži. V této oblasti mravů psaných či tradovaných se politici mnohdy pohybují jako sloni v porcelánu. Jsou tací, kteří rovnou porušují zákony a jsou potrestáni, jsou ale i jiní, co zákony porušují a trestu jako hadi vyklouzávají a pak jsou ti, kteří „jen“ ohýbají pravidla či minimálně nectí jejich ducha.

  Za necelé dva roky vlády koaličního slepence různých jednotlivců a zájmů v našem městě jsme se stali svědky mnohého. Opakovaně je zcela ignorována potřebná lhůta šesti měsíců na znovuprojednání konkrétního bodu. Dokonce jednou neschválené usnesení je vraceno do hry na tomtéž jednání zastupitelstva, kdy jeden chybějící hlas svačícího (?) náměstka způsobuje mrtvolné stavy ostatním členům koalice.

  Další kapitolkou je strategie neschválený či stažený bod v zastupitelstvu ohnout tak, aby jej mohla projednávat pouze rada. K tomu stačí snížit požadovanou sumu pod stanovený limit (případně ji rozdělit na dvě menší části), aby stačilo požehnání rady. Zastupitelstvo města totiž opakovaně odmítlo odsouhlasit výplatu 700 tis. Kč za nespecifikované konzultační služby ve prospěch náměstka Bláhy. Na posledním zasedání radní proto sami rozhodli o 400 tis. Kč bakšiši pro konzultační služby na vrub náměstka Bláhy. Zajímá Vás, co bylo v tomto na zastupitelstvu opakovaně předkládaném (a naposledy staženém) bodě uvedeno v důvodové zprávě? Vůbec nic, co by věcně vysvětlovalo tuto sumu. A bude mít koalice odvahu na radě projednat „zbývajících“ 300 tis. Kč?

  Při sledování postupů současné vlády našeho města se člověk jen pousměje nad vzpomínkou, kdy v minulém volebním období opozičníci z ANO vyndávali při hlasování o CTP karty z hlasovacích zařízení s alibistickým argumentem, že nemají dostatečné podklady… Dnes už ale víme, že to byla selanka oproti stavu, kdy si současná opozice hodinu po zahájení projednávání bodu Malšovického stadionu musí prosit o materiály a znění usnesení a nejvyšší představitel města nakonec v Radnici vypustí větu: „… zastupitelé měli v podstatě kompletní materiály k dispozici v zákonné lhůtě předem.“ Pokud ponecháme stranou kategorii pravda a lež a zaměříme se na jednoduchý respekt k pravidlům – ať už psaným či nepsaným – je třeba říct, že v Hradci to na pravidla nevypadá a ta povidla jsou holt potravina kašovité konsistence, která se dlouhodobě pojídat nedá.

  Pavlína Springerová

  Podělte se s ostatními...Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin