• Zdeněk Fink k adventnímu času z pohledu krajského zastupitele

  Mluvíme o tom, že adventní čas je dobou rozjímání, diskuzí o hodnotách, přípravou na oslavu vánočních svátků a východisek pro následující rok. Že by neměl být dobou překotnou, ale klidnou, dobou vzpomínek na ty, kteří v tom čase bývali s námi a už tu nejsou a nebudou a naopak těšení se na ty, kteří se teprve narodí. A protože tohle zamyšlení píšu jako člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje, pojďme nejdříve tam, když už k tomu před 15 lety došlo. K čemu? No k zavedení krajské státní správy a samosprávy, což já osobně považuji za velmi nešťastný, drahý a málo funkční systém správy a péče o naši zem. Pamatuji ještě, jako úředník na malý úvazek, Okresní úřady plně odpovědné za státní správu a města a obce od ní oproštěné, územní celky rozlohou čitelné pro úředníky. Je to škoda. Mnoho nových úřednických míst, dublování státní správy, nové budovy, nové vybavení, noví politici. A slibovaná delimitace ministerstev? Naopak. Nová oddělení pro komunikaci a kontrolu krajských úřadů a tak dál. Zkrátka z mého dnešního pohledu starosty našeho krajského města – zlaté okresy.

  Náš kraj je malebný a krom mořského pobřeží má vše, co k přírodě a životu patří. A který z krajů naší země ne? Snad jen Praha. Važme si toho a dobře o něj pečujme. Nesetkal jsem se v zastupitelstvu kraje s kolegou, který by se o to nesnažil. Samozřejmě máme různé politické názory a své cesty k cílům, ale špatný úmysl jsem nezaznamenal nebo možná neodhalil.

  Měl jsem tu čest, díky některým z vás, být celkem dvakrát zvolen do krajského zastupitelstva. Poprvé to bylo v druhém funkčním období, ale nemohl jsem tehdy z důvodů pracovního vytížení funkci přijmout. Podruhé to bylo před třemi lety. Na společné kandidátce lidovců, Volby pro město a našeho Hradeckého demokratického klubu. Byli jsme tehdy nejpočetnějším klubem napravo od současné koalice KSČM a sociálních demokratů. Byl jsem z rozhodnutí ČSSD zklamaný, ale byla to jejich volba, respektuji ji, snažím se s vedením kraje dobře vycházet a paradoxně nejlepší zkušenost mám v tomhle směru s panem náměstkem z KSČM. Někdy ta situace přináší legrační chvilky na sportovních a společenských akcích, kdy například radní za KSČM je zvána na oslavy sokolské župy atd. Jenom musí mít člověk pořád vzadu v hlavě, zda by to byla taky legrace, kdyby komunisti vyhráli sami. Myslím, že se za uplynulé tři roky v opozici nemusíme za nic stydět. Ono je to vždycky v opozici jinak, dá se kritizovat a nemusí se tvořit, ale to přece není cílem slušných lidí v politice. Kraj nám i ve městě hodně pomohl a myslím, že v předchozích obdobích nebyly tak dobré vztahy s krajem jako jsou nyní. Máme ve městě nové planetárium, rekonstruované Gymnázium J. K Tyla, dokončují se přestavby galerie a střední ekonomické školy z budovy bývalého ústavu pro hluchoněmé. Díky za to. Společné a ne malé úsilí také věnujeme dostavbě dálnice do Jaroměře. Jsem rád, že se díky dohodě města, ŘSD, ministerstva dopravy a kraje podařilo dokoupit pozemek a začít opět po letech stavět. Situace zdaleka není ideální, ale stavba se opět po letech rozjela. Tak uvidíme.

  V posledních letech se mezi lidmi rozšířilo rčení „a tak si tady žijem“. Ano žijem. Ale jak dál. A jak dlouho ještě? Evropu zaplavuje vlna běženců a snad jsou mezi nimi i zločinci spojení s místními lumpy, kterým nouze jiných umožňuje měnit identitu a případně terorizovat. Cítili jsme se dobře, bezpečně a svobodně. Je tomu tak stále? Benjamin Franklin kdysi řekl, že máme-li volit mezi bezpečím a svobodou, musíme volit svobodu. Jsme na to připraveni? Dokážeme to ještě? Bude to nezbytné? To jsou otázky, které se nyní mnohým z nás honí hlavou a mnohdy ani nevíme jak na ně odpovědět. Možná budeme muset opět po mnoha letech volit svobodu před bezpečím. Začít ale můžeme ctěním si našeho národního prostoru, křesťanství, lásky a té části naší historie, která si to zaslouží. A mezi ně jistě patří poctivý adventní čas a krásné tradiční vánoční svátky. Tak si je společně užijme.

  Podělte se s ostatními...Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin