• Zdeněk Fink ke kauze v Domově U Biřičky

  V hradeckém domově pro seniory U Biřičky došlo letos v únoru k hromadné přeregistraci klientů k jinému lékaři. Celá věc probíhala za zvláštních okolností a ne zcela etickým způsobem. Případem se zabývá i Česká lékařská komora. V sobotu 14. února 2015 obcházel pokoje klientů nový lékař v doprovodu několika zaměstnanců s tím, že stávající lékař Pavel Bareš v zařízení končí a je třeba se přeregistrovat. Doktor Bareš o svém ukončení činnosti neměl ani tušení a přišel tímto způsobem o většinu svých pacientů. Vedení domova tvrdí, že je vše v pořádku. Změna lékařů byla podle ředitelky Daniely Luskové nutná kvůli zlepšení lékařské péče. Královéhradecký krajský úřad situaci neřeší.

  „Pro mě je jako pro privátního lékaře naprosto nepřijatelné, jakým způsobem proběhla v sobotu 14. února hromadná přeregistrace klientů Domova U Biřičky k novému lékaři. Pokud bych to srovnal se svou vlastní praxí, jde o stejný případ, jako kdybych se vrátil z dovolené a v mé ordinaci seděl cizí doktor a léčil mé vlastní pacienty. Doktor Pavel Bareš přišel o většinu svých pacientů v Domově U Biřičky bez jakéhokoliv varování během jednoho víkendu.

  Jde o pochybení ředitelky domova, kraje i lékaře, který nově do zařízení přišel. Plně souhlasím s vyjádřením České lékařské komory, která k věci vznesla připomínky a navrhla kraji, který je zřizovatelem zařízení, ať obnoví standardní situaci pro poskytování lékařské péče v domově. Což se v tomto případě dosud nestalo.

  Celou záležitostí by se kromě komory měla také intenzivně zabývat policie, protože jde v podstatě o loupež za bílého dne, kterou se kraj snaží tutlat. Nejde jen o velké selhání ředitelky domova, stejně a ne-li více závažného prohřešku se dopustil také nově příchozí doktor. Zejména z hlediska lékařské kolegiality je věc odsouzeníhodná.

  Každý pacient má právo na volbu lékaře, v žádném případě však ne tímto způsobem. Domov U Biřičky není provozovatelem lékařské péče, tím je zdravotní pojišťovna, domov by tedy se svými pacienty neměl takto v žádném případě nakládat. Na záležitost jsem proto opakovaně upozornil Královéhradecký krajský úřad, z mého pohledu se ale k celé věci staví velmi vlažně. Řešení případu se ani po půl roce nikam nepohnulo, kraj nepodniká žádné další kroky k nápravě a snaží se vše zamést pod koberec.

  Jako město bohužel do situace nijak zasahovat nemůžeme, jako bývalý předseda okresního sdružení České lékařské komory a člen krajského zastupitelstva bych ale rád upozornil na vysoce nestandardní dění v Domově U Biřičky,“ hodnotí celou situaci primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink, který je zároveň zastupitelem Královéhradeckého kraje.

  Podělte se s ostatními...Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin