• Zdeněk Fink: Letos jsem se z oslav na Pražském hradu omluvil bez rozpaků a rád

  Zdeněk Fink: Letos jsem se z oslav na Pražském hradu omluvil bez rozpaků a rád

  1 Zdeněk Fink

  1 Zdeněk Fink

  Proslov primátora města Zdeňka Finka u příležitosti dnešního státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu (Hradec Králové, Masarykovo náměstí, 28. říjen 2016):                                                      

  Dobrý den dámy a pánové, přátelé. Sešli jsme se dnes, abychom společně oslavili 98. výročí vzniku samostatného československého státu. Za dva roky to bude jistě daleko větší sláva. Kulatost výročí je ale jenom čislo zejména v celé té rozbouřené evropské historii. Vždyť z těch 98 let naší samostatnosti byl svátek skutečně státem organizovaně slaven jen prvních dvacet, poté tři a nyní 27 let, takže lehce nepřesně jen v polovině případů…

  A co my tady u nás v Hradci Králové? V roce 1928 byla postavena socha jednoho ze zakladatelů našeho státu a jeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, u které jsme se dnes sešli. Naše město v období první republiky prošlo nebývalým rozvojem. Stavebním, kulturním, společenským, kdy se z malého, ale dobře nastartovaného městečka s výrazným zápisem do českých dějin stal architektonicky uznávaný “Salon republiky”. Chtěl bych za to moc poděkovat všem, kteří se na evropsky nebývalém rozkvětu města podíleli. Ani roky socialismu, které naši zemi vymazaly z dějin demokratické evropy, město výrazně urbanisticky, narozdíl od devastace společenské, hodnotové, vzdělanostní, majetkové a kulturní, nepoškodily.

  Dnešní státní svátek je někdy vnímán lehce rozporuplně, ani ne tak u nás jako na ostatních místech bývalého Československa. Máme tedy více slavit první leden roku 1993? Osobně si myslím že ano, že na něj trochu zapomínáme, ale rozhodně ne víc než dnešní den, den naší po staletích nabyté samostatnosti. Myslím, že se nám všem žije jak v Česku, tak v Hradci Králové dobře, rozhodně z pohledu posledních 98 let samostatnosti. Ale mohlo by se nám ne materiálně, ale duševně žít daleko lépe, pokud bychom se navzájem organizovaně neděsili. Neděsili se tím, že nás zaplaví migranti, mimochodem viděl někdo z vás nějakého? Tím, že někdo krade nebo podvádí s dotacemi ? Vždyť od toho máme nejen naše, ale i evropské orgány činné v trestních a jiných řízeních. A jak se říká, ta voda se vaří na každého.

  Víte, každý rok dostávám na dnešní den pozvánku na oslavu státního svátku na Pražský hrad. Pokaždé jsem se, zatím přeci jen s určitými rozpaky, omluvil. Jde přeci o státní svátek. Letos ale poprvé zcela bez rozpaků a rád. Myslím si, že část obyvatel Pražského hradu se oddělila od zbylých 10 milionů. Je to jejich volba a nemám možnost jim do toho mluvit. Mohu si jen něco myslet, a také si myslím, že pokud zůstane jedinou ideou naší společnosti blahobyt, a jedinou motivací pomsta, je to slepá cesta. Bez ocenění historie není budoucnosti.

  Podělte se s ostatními...Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin