• Zdeněk Fink: Moje malá inventura

  MOJE MALÁ INVENTURA

  Zelená linka, oprava Velkého náměstí, rekonstrukce Benešovy třídy a fotbalového stadionu či křižovatka Koruna. To byla hlavní témata, se kterými jsem vstupoval do svého druhého volebního období. Některé z těchto bodů jsem si již mohl odškrtnout. Jiné odškrtnu brzy. Jsou ale i vize, které se ne a ne vyplnit.

  OPRAVY, NOVÁ KŘIŽOVATKA

  Je toho hodně, co se podařilo, ale zůstanou i nějaké resty. Cením si například toho, že se po dlouhých letech podařilo nastartovat projekty opravy ZUŠ Střezina (byla slibována 25 let) či fotbalového stadionu (příslib vznikl již před 30 lety). Naši předchůdci měli dost času tyto projekty rozjet, ale nestalo se tak. Teprve nám se je povedlo odstartovat. I když vím, že je tu pár dílčích chyb, ale konečně se sny plní.

  V posledních čtyřech letech se také povedla přestavba křižovatky Koruna. Z té mám opravdu velkou radost. Sice si lidé stále stěžují, že se tam tvoří kolony, ale neuvědomují si, že se za poslední roky doprava ve městě ještě více zahustila a nyní si neumím představit, jak velké by tam byly kolony, kdyby tam stále byly semafory.  Těším se a nepřestávám doufat v dobu, kdy se konečně řidiči naučí „zipovat“.  Teprve poté Korunu ještě více ocení.

  POKOŘENÍ PARDUBIC

  Za velký úspěch končícího volebního období počítám i investiční porážku rivala z Pardubic, kdy si právě místo odvěkého soka vybral bankovní gigant ČSOB Hradec Králové pro umístění svého regionálního sídla. Tato stavba, která nabídne kolem 1000 pracovních míst a bude součástí nového bulváru, který změní celý ráz chátrající zóny Aldis. Navíc tu vznikne nová propojka s centrem města v podobě lávky.

  Jsem rád, že se hradecká radnice mohla dílčími úpravami podílet i na dlouho očekávaném zahájení další výstavby dálnice D11 z Hradce Králové k polským hranicím.

  HRADEC V POHYBU

  V minulých čtyřech letech však Hradec nežil jen díky povedeným dílčím investičním akcím, ale zabodoval i na sportovním poli. To když se tu v loňském roce uskutečnil závěrečný turnaj Mistrovství Evropy v basketbale žen. Byl to sice jen dílčí úspěch, ale na druhou stranu to byla velká reklama pro naše město. Navíc jsme uspěli i u samotných hráček a realizačních týmů, kdy hradeckou část šampionátu hodnotili jako jednu z nejpříjemnějších v historii.

  Rovněž mne těší, že se konečně začalo pracovat na úsecích cyklostezky mechu a perníku, kdy se nyní staví do Vysoké nad Labem a rovněž se započalo s pracemi na úseku propojujícím Věkoše a Fakultní nemocnici. Naopak se stále nedaří vybudovat cyklostezku s chodníkem po levé straně vozovky velmi frekventované silnice do Svinar podél rozestavených hal CTP. To zůstává úkolem do dalších let.

  PARKOVÁNÍ VS. PARKOVÁNÍ

  Velkým radničním dluhem však stále zůstávají rekonstrukce Velkého náměstí, Benešovy třídy či stavby nových parkovacích míst, hlavně v okolí Fakultní nemocnice. A všechny tyto resty mají jednoho společného jmenovatele – boj o (ne)parkovací místa. Velké náměstí je běh na dlouhou trať. Naštěstí se nám nyní podařilo alespoň tento dluh trošku odčinit provizorní opravou za 3 a půl milionu korun. Ale stále mě u Velkého náměstí štve odpor těch dvou, třech lidí, kteří chtějí za náměstí jedno velké parkoviště a schovávají se za různá jiná vyjádření.  Parkování je i velkým problémem při rekonstrukci chátrající Benešovy třídy. Oprava „Benešovky“ je již alespoň z části hotova a na další část si plánujeme brát úvěr – nyní se pracuje projektové dokumentaci. Ale bohužel i zde narážíme na odpor některých místních občanů, kteří by radši plánovanou zeleň vyměnili za více parkovacích míst. Nicméně problém s dofinancováním opravy nebude. V posledních měsících se začalo s výstavbou nového parkovacího domu v Gayerových kasárnách a v plánu je i nový parkovací dům u polikliniky na Slezském Předměstí.

  Kde naopak stále parkovací dům chybí, je okolí fakultní nemocnice. Zde to jsou spojené nádoby s nedalekou  křižovatkou Mileta. Ta je sice vyprojektována, ale je tu opět odpor proti územnímu rozhodnutí. A tento problém blokuje jak výstavbu parkovacího domu, tak rozšiřování kampusu Karlovy univerzity. A kritizují to a blokují ti samí lidé, kteří stále upozorňují na nedostatek parkovacích míst. Ale nepřestávám věřit, že i tyto resty se podaří dotáhnout do zdárného konce.

  Podělte se s ostatními...Share on Facebook
  Facebook
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on LinkedIn
  Linkedin