zdroj: Hradecký deník.cz
Ještě pár let si Hradečané počkají na konec jedné městské ostudy. Už víc než deset let jsou zavřené severní terasy starého města. Teď se ale blýská na lepší časy, vedení Hradce Králové schválilo výběrové řízení na projektanta. Samotná oprava teras a rekonstrukce přilehlých Žižkových sadů by mohla začít v roce 2026 a stát má až 200 milionů.
„Je to škoda, chodím tudy každý všední den na Velké náměstí a musím to obcházet. Fakt smutný pohled,“ komentuje stav severních teras a schodišť Kamila Hrouzková, která pracuje v historickém centru. Téměř polovina cihlových teras, které se zvedají ze Žižkových sadů přímo proti budově magistrátu, je uzavřená. „Je to dlouhodobý problém. Však Hradečáci vidí to oplocení okolo teras,“ připomíná hradecká primátorka Pavlína Springerová.
Město chce celou oblast severních teras, Žižkových sadů a Velké náměstí řešit komplexně. „Výsledek by měl do budoucna i dobře komunikovat i s budoucí opravou Velkého náměstí, protože do této oblasti nebylo dlouho investováno vůbec nic a už opravdu hrozí krizový scénář. Ty terasy jsou ve špatném stavu,“ dodává primátorka, která město vede rok a půl.
Město proto plánuje kompletní změnu, která by nejen měla zvýšit udržitelnost daného území, ale také přiblížit jeho vzhled původnímu návrhu architekta Františka Thomayera. Ten jej koncipoval jako francouzskou ozdobnou zahradu s bohatou květinovou výsadbou.
Rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů by tak měla přinést řadu změn. „Dojde k opravě teras včetně několika schodišť, vybudováno bude zcela nové schodiště na Kavčí plácek. Změní se také síť cest, které by měly zajistit bezbariérový přístup až na Velké náměstí. Revitalizace se dočkají architektonické prvky v území i kruhová fontána ve středu sadů, zároveň bude vyměněn a doplněn městský mobiliář. Vedle toho se upraví odvodňovací systém, aby mohl dostatečně odvádět vodu z teras právě do sadů,“ říká náměstek Řádek. Velkou součástí rekonstrukce bude také výměna a oprava inženýrských sítí, kterých je v daném území celá řada, ať už jde o vodovod, kanalizaci, elektřinu nebo telekomunikaci. Obměny se dočká zeleň, zejména řada stromů je zde ve špatném až havarijním stavu. Celkově se park pročistí, některé nevyhovující druhy dřevin, keřů a rostlin budou odstraněny a nahradí se řadou nových.
Radnice se nyní chystá vypsat zadávací řízení na výběr projektanta, který vypracuje projektovou dokumentaci pro vydání stavebního povolení, a dále projektovou dokumentaci k zadání a provádění stavby. „Předpokládáme, že pokud bude výběr projektanta úspěšný, mohli bychom mít potřebné dokumenty k dispozici na jaře roku 2026. Následovat bude výběr zhotovitele, který, opět v případě příznivého vývoje, by mohl se samotnou rekonstrukcí začít na přelomu let 2026 a 2027,“ uvádí náměstek Řádek. Uskutečnění tohoto projektu se může vyšplhat až ke dvěma stům milionů korun. Na její financování ale město plánuje čerpat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) určeného k podpoře revitalizace veřejných prostranství. Jedná se navíc o jeden ze strategických projektů ITI Hradecko-pardubické aglomerace.