Koalice jejíž součástí je i HDK získává z pátého místa kandidátky jediný mandát tohoto uskupení. Uspěl náš kandidát Jiří Sova. Rok 1994 se dá považovat za rok vzniku HDK.
Zisk mandátu zastupitele pro Zdeňka Finka.
Hradecký demokratický klub získává 3 zastupitelské mandáty a podpisem koaliční dohody se stává poprvé součástí vedení Hradce Králové.
HDK obhajuje 3 mandáty zastupitele v komunálních volbách a zůstává součástí vedení města. Zdeněk Fink a Vladimír Springer jsou zvoleni do Rady města.
Historický úspěch klubu v komunálních volbách, získáváme 5 mandátů a poprvé i primátora v osobě Zdeňka Finka.
HDK jde poprvé do krajských voleb jako součást Koalice pro Královéhradecký kraj. Díky 3133 preferenčním hlasům se Zdeněk Fink stává krajským zastupitelem.
Vítězství v komunálních volbách a 12 mandátů znamenalo spolu s 10 870 preferenčními hlasy obhajobu Zdeňka Finka na postu primátora Hradce Králové.
Zisk 7 mandátů v komunálních volbách. Jsme nejsilnější opoziční stranou.
Náš kandidát Jan Holásek se stává prvním senátorem v historii HDK. V krajských volbách jsme získali 3 mandáty a stali jsme se součástí koaliční vlády. Zdeněk Fink zastává post radního pro zdravotnictví.
Většina (věkem starších) kandidátů HDK začínala s politikou v listopadu 1989 ve stávkových výborech a v Občanském fóru. Např. v okresní radě OF před prvními polistopadovými komunálními volbami 1990 byli Václav Boštík, Ludmila Hovorková, Pavel Rytíř, Jiří Sova, Jaroslav Štěchovský a Arnošt Urban. Hradec Králové byl v těchto volbách rozdělen (poprvé a naposledy) do čtyř obvodů. Vítězem voleb byla Hradecká demokratická koalice (tvořená OF, ČSSD, ČSS, SZ, ČSL, ŽPS a NK) s 30 mandáty (z 60). Hned napoprvé se jako vítěz objevila zkratka HDK. Mezi 30 zastupiteli, zvolenými za koalici byli i čtyři členové dnešního HDK: Josef Duchoň, Ludmila Hovorková, Jiří Sova a Jindřich Šaršon.
TK a za nás Jindřich Šaršon, Pavel Rytíř, Josef Duchoň a Jiří Sova
Pokus učinit z OF jednu politickou stranu neuspěl, a tak do vznikající ODS vstoupila menší část aktivních lidí z OF, ještě menší pak do OH (ti později stáli u zrodu Hradeckého demokratického klubu), drtivá většina lidí aktivních v OF nevstoupila nikam.
Před komunálními volbami 1994 již nebyl zájem o tak širokou koalici jako v roce 1990, přesto opět šla do voleb Hradecká demokratická koalice tentokrát jako sdružení SD(OH), LSNS, SZ a nezávislých kandidátů. Lídrem byl Pavel Rytíř, sdružení vydalo poprvé vlastní volební noviny. Kampaň byla financována převážně z příspěvků kandidátů a z reklamy ve volebních novinách (a trochu přispěly i sdružené politické strany). Do Zastupitelstva města byl po zisku 62 569 hlasů pro HDK (3,85%) zvolen Jiří Sova. Sdružení doplatilo na to, že nedokázalo přesvědčit většinu svých příznivců, aby volili celou kandidátní listinu, nikoliv pouze vybrané kandidáty. Jiří Sova byl zvolen do Rady města.
Po nepříliš podařeném sloučení SD(OH) a LSNS končí s členstvím v již přejmenované ČSNS všichni bývalí členové OH. Ovšem z komunální politiky neodcházejí a schází se nadále jako „stolní společnost“. Na přelomu let 1997–1998 pomohli svými podpisy se založením liberálně-ekologické Strany pro otevřenou společnost (SOS). Tam vstoupil pouze Pavel Rytíř, který se stává členem jejího vedení (v letech 2006–2010 i předsedou).
Nestranická společnost začínala vyhovovat i dalším lidem, kteří se chtěli v komunální politice angažovat, ovšem nechtěli vstupovat přímo do nějaké politické strany. Do komunálních voleb 1998 tak vstoupila samostatně volební strana Hradecký demokratický klub jako sdružení nezávislých kandidátů a SOS, poprvé bez koaličních partnerů. Vydání opět černobílých volebních novin si tentokrát kandidáti financovali zcela sami. Byl registrován web www.hdkhk.cz (tehdy spíše elektronická nástěnka). Do voleb šel HDK se sloganem ROZUM a CIT PRO HRADEC, lídrem byl Jiří Sova. Do Zastupitelstva města byl po zisku 33 950 hlasů pro HDK (3,18%) zvolen Zdeněk Fink. Byly to poslední komunální volby bez uzavírací pětiprocentní klausule, HDK nebyl členem koalice.
Působení Zdeňka Finka (nejen) v Zastupitelstvu, práci dalších kandidátů v komisích a výborech a koneckonců i neúspěchy některých politických stran (včetně animozity Vlasák – Dvořák) získali do HDK další stoupence a nové kandidáty pro komunální volby 2002.
Stejně jako v předchozích volbách kandidoval HDK jako sdružení nezávislých kandidátů a SOS. Již tradiční černobílé volební noviny byly základem volební kampaně, opět financované převážně z příspěvků kandidátů a symbolického příspěvku SOS. Volební slogan zněl „Hradec Králové je Vaše město, Hradecký demokratický klub je Vaše volba“. Lídrem byl Zdeněk Fink. Do Zastupitelstva města byli po zisku 73 140 hlasů pro HDK (7,32%) zvoleni Zdeněk Fink, Arnošt Urban a Jiří Sova. Obava z pětiprocentní uzavírací klausule se nenaplnila.
Naši zastupitelé se stali poprvé součástí koalice, která řídila město. Nutno ovšem poznamenat, že v tomto období ODS měla nadpoloviční většinu v Zastupitelstvu. Zdeněk Fink byl zvolen do Rady města.
Politika HDK v Zastupitelstvu, výborech a komisích (méně již v médiích) přiváděla nadále do HDK další zájemce o komunální politiku. Stejně jako dříve i v dalších letech se jednalo o lidi úspěšné ve svých profesích a angažované v různých sférách veřejného života.
Beze změny oproti minulým volbám kandidoval HDK v roce 2006 jako sdružení nezávislých kandidátů a SOS. Volební kampaň opět stála hlavně na financích kandidátů a černobílých volebních novinách. Volební slogan zněl „Hledáme Ulricha naší doby“. Lídrem se stal úspěšný radní Zdeněk Fink. Do Zastupitelstva byli po zisku 87 135 hlasů pro HDK (7,72%) zvoleni Zdeněk Fink, Arnošt Urban a Vladimír Springer.
Opět se HDK stalo součástí „vládní“ koalice v situaci, kdy žádná strana neměla většinu v Zastupitelstvu. Zdeněk Fink a Vladimír Springer byli zvoleni do Rady města.
Další roky potvrzují zájem dalších osobností o spolupráci s HDK, volební stranou nestraníků. Spolupráci s HDK přicházejí na chuť i kandidáti jiných stran z minulých voleb.
Po „turbulencích“ v SOS kandidovalo HDK v komunálních volbách 2010 jako sdružení nezávislých kandidátů a ALTERNATIVY. Opakuje se jak financování kampaně kandidáty, černobílé noviny, skromná kontaktní kampaň v ulicích a samozřejmě mezi známými a přáteli. Volební slogan se proměnil na „Zodpovědní a pracovití volí HDK – zodpovědné a pracovité“. Do Zastupitelstva byli po zisku 149 849 hlasů pro HDK (12,51 %) zvoleni Zdeněk Fink, Ladislav Škorpil, Jakub Krofta, Vladimír Springer a Arnošt Urban. Poprvé se HDK umístil na třetím místě mezi volebními stranami. Jakuba Kroftu po jeho odchodu do polského angažmá nahradila Irena Krčmová.
V povolebním vyjednávání neuspěla ani ODS, ani ČSSD se svým kandidátem na primátora. Jako poslední mezi statutárními městy byl v prosinci 2010 zvolen primátorem Zdeněk Fink, a to také proto, že získal nejvíce individuálních hlasů voličů (7 275 hlasů). Do Rady města je opět zvolen Vladimír Springer.
Úspěšné primátorování Zdeňka Finka, práce dalších zastupitelů i členů komisí a výborů přivedla do HDK další zájemce o komunální politiku, opět i několik se zkušeností zastupitele či kandidáta jiné volební strany.
Poté, co ve výsledcích voleb 2010 na serveru ČSÚ voliči marně hledali HDK (přestože se tak kandidátní listina jmenovala) založili někteří členové „stolní společnosti“ politické hnutí Hradecký demokratický klub. Velmi rychle se podařilo získat potřebných tisíc podpisů pro registraci HDK ministerstvem vnitra. Předsedou politického hnutí byl zvolen Zdeněk Fink, místopředsedou Arnošt Urban, dlouholetý předseda zastupitelského klubu HDK. HDK tak v roce 2014 poprvé kandidoval jako politické hnutí stejného jména. Poprvé měl HDK srovnatelnou volební kampaň se zavedenými politickými stranami, opět z větší části financovanou z prostředků kandidátů a také ze státního příspěvku za krajský mandát Zdeňka Finka. Z minulých voleb byl použit úspěšný slogan „Zodpovědní a pracovití volí HDK zodpovědné a pracovité“. Lídrem kandidátky se stal logicky primátor Zdeněk Fink. Do Zastupitelstva byli po zisku 252 133 hlasů (25,56%) zvoleni Zdeněk Fink, Ladislav Škorpil, Pavlína Springerová, Vladimír Springer, Arnošt Urban, Irena Krčmová, Romana Lišková, Pavel Rytíř, Josef Krofta (po jeho smrti Jiří Sova), Vlastimil Ondráček, Jakub Lejsek a Jaroslav Štěchovský (po něm Jan Dürrer). HDK zvítězilo se 12 mandáty, druhé ANO2011 jich získalo „pouze“ 6.
Rychlé povolební vyjednávání víceméně v režii HDK ustavilo „vládní“ koalici HDK, ČSSD, TOP09, KpH. Na prvním zasedání Zastupitelstva byl zvolen primátorem opět Zdeněk Fink, náměstkyní primátora Romana Lišková a dalšími členy Rady města Vladimír Springer, Arnošt Urban a Ladislav Škorpil.
Ve volbách 2018 přece jenom došlo k určitému poklesu zájmu voličů o program našeho hnutí. Jednak nebylo jednoduché obhájit svou pozici ani na komunální úrovni a za druhé se i v Hradci Králové projevil celostátní vzestup preferencí hnutí ANO. Za HDK, který v Hradci Králové dosáhl druhého nejlepšího výsledku byli do zastupitelstva zvoleni Zdeněk Fink, Pavlína Springerová, Ladislav Škorpil, Romana Lišková, Romana Dürrerová, Jiří Sova a Jan Holásek, dohromady 7 mandátů, což znamenalo druhé místo s 15,56 %.
Na základě výsledků voleb se na první pohled nabízela koalice několika demokratických stran. HDK do jednání vstoupil s jasnou vizí ochoty domluvit se s nimi s tím, že nemá zájem spolupracovat s nedemokratickými stranami, za které považuje ANO a KSČM.
Jednání o možné koalici de facto ani nezačalo, rychle ho ukončila ODS se svými 5 mandáty, která přistoupila na pro ni zajímavou nabídku od hnutí ANO spojenou s místem primátora a investičního náměstka. Vznikla tak početně slabá koalice, které se účastnili ještě zastupitelé Změny pro Hradec/Zelených. Tato sestava se časem, podle očekávání mnohých, projevila jako značně nesourodé uskupení trpící nedostatečnou vzájemnou komunikací, personální slabostí a zjevnými chybami ve způsobu vedení města.
HDK vždy cílilo svoji pozornost na komunální politiku na úrovni města. V průběhu doby však převážil názor prezentovat potenciál klubu i na úrovni krajské. V roce 2012 a 2016 pracoval jako krajský zastupitel za HDK Zdeněk Fink, po volbách 2020 se k němu přidali další zvolení kolegové, a to Pavlína Springerová a Jan Holásek.
V roce 2020 HDK nejenže posílilo na úrovni krajského zastupitelstva, ale také uspěl jeho kandidát Jan Holásek ve volbách do Senátu.
V roce 2020 došlo také ke změně ve vedení Hradeckého demokratického klubu, v současné době je jeho předsedkyní Pavlína Springerová a místopředsedy Zdeněk Fink a Arnošt Urban. V současné době má klub HDK celkem 17 členů.
Hradecký demokratický klub půjde do komunálních voleb 2022 opět s některými novými lidmi na kandidátní listině. Stále platí, že HDK nabízí ve prospěch veřejné politiky a našeho města profesně úspěšné a vzdělané kandidáty. HDK chce být i nadále úspěšnou zejména komunální demokratickou stranou, která umí spolupracovat s ostatními nepopulistickými uskupeními s podobnými cíli, která umí vyslyšet názory obyvatel měst Hradec Králové a dokáže je transformovat do úspěšného volebního programu. Členové a podporovatelé klubu se pravidelně scházejí na jednáních, kde dominuje konstruktivní diskuse nad aktuálními tématy. Jednání HDK jsou tradičně otevřená s cílem vždy hledat ta nejlepší řešení pro naše město – Hradec Králové.